05 maja 2022

 Osobą kluczową w historii pojawienia się aikido w Nowym Sączu jest założyciel pierwszej sekcji - Sensei Marian Górka.

 

                                       

 

Marian Górka (05.02.1949 - 26.11.2012), absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, nauczyciel chemii i wieloletni wicedyrektor w Zespole Szkół Budowlanych oraz wykładowca w Instytucie Kultury Fizycznej PWSZ w Nowym Sączu zainteresował się sztukami walki w latach 60-tych. Najpierw w 1964 r. zaczął trenować judo w klubie „Dunajec” w Nowym Sączu, a następnie kontynuował w latach 1969-1974. W związku z końcem działalności sekcji judo rozpoczął w 1965 treningi w sekcji bokserskiej, której trenerem był wówczas Albin Kulec. Marian Górka związany był również z ju-jitsu (będąc jednocześnie instruktorem w tym zakresie), trenował także zapasy i karate.  Po raz pierwszy zetknął się z aikido w lipcu 1981,  gdy uczestniczył w kursie instruktorów w zakresie samoobrony w Złotowie. Techniki aikido demonstrowane podczas kursu przez Mariana Osińskiego (zdj. poniżej) wzbudziły zachwyt i chęć podjęcia nauki tej sztuki walki.

 

                                                          

 

Początki były wyjątkowo trudne, był to okres, w którym aikido dopiero zaczęło się rozwijać na terenie Polski, dostęp do publikacji na temat aikido był ograniczony, nieliczne sekcje znacznie oddalone od Nowego Sącza, co uniemożliwiało podjęcie regularnych treningów. Niewątpliwie jednak Marian Osiński zaszczepił w Marianie Górce pasję do aikido, a zarazem był jego pierwszym nauczycielem.