16 maja 2022

Z czasem instruktorzy zdobywając coraz większe doświadczenie oraz stale podnosząc kwalifikacje zaczęli odchodzić z Ogniska TKKF „Aikido” w Nowym Sączu otwierając nowe kluby. W 1992 r. Czesław Poczykowski odszedł z TKKF „Aikido” zakładając Stowarzyszenie Aikido „Aikibudo” w Nowym Sączu. Obozy Aikido wznowiono, odbywały się corocznie w: Rytrze – 1993 r., Rużbachach Niżnych (Słowacja) – 1994 r., Radocynie – 1995 r. oraz Bukowcu w 1996 r. W 1994 r. powstało Ognisko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Koyama”, założycielem którego był Sensei Marian Górka - działało w Szkole Podstawowej nr 16 im. Orląt Lwowskich, jednak po krótkim okresie funkcjonowania, jego działalność została przerwana. W Gorlicach powstało Ognisko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Pankration” otwarte przez członków Filii TKKF „Aikido”. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie Aikido w Nowym Sączu w tym okresie, powstanie kolejnych klubów było nieuniknione. Otwarcie prywatnego klubu „Aikido – Alton” w Limanowej i Nowym Sączu w 1996 r. było wynikiem aktywności Magdaleny i Dariusza Łęczyckich. Pozostali instruktorzy oraz członkowie TKKF „Aikido” zakończyli działalność Ogniska i z inicjatywy Wiesława Paszewskiego powstało Nowosądeckie Stowarzyszenie Aikido.

W 1995 r. Sensei Górka otrzymał od Shihan Yoshiaki Yokota (7 dan) promocję na 2 dan. W 1997 r. w Kolegium Nauczycielskim przy ulicy Chruślickiej 6 w Nowym Sączu w porozumieniu z władzami uczelni Sensei Górka prowadził zajęcia aikido ze studentami. Od 1998 r. posiadając kwalifikacje nauczycielskie rozpoczął nauczanie na kierunku wychowanie fizyczne w PWSZ (obecnie Instytut Kultury Fizycznej) w Nowym Sączu prowadząc zajęcia z przedmiotu: Teoria i metodyka sportów indywidualnych – Sporty walki. Od 2001 r. prowadził uczelnianą Sekcję Aikido przy AZS PWSZ. W latach 2002-2004 był członkiem Zarządu PFA.

Z okazji obchodów 20-lecia Aikido w Nowym Sączu w 2002 r. podczas zorganizowanych staży przeprowadzono egzaminy na stopnie mistrzowskie. Marian Górka uzyskał wtedy stopień 3 dan .

 

               

 

               

 

               

 

Od 2005 r. był wiceprezesem PSA „Aikikai Polska”. Dzięki współpracy z PWSZ w Nowym Sączu w 2008 r. przeprowadzono kurs instruktorów rekreacji ruchowej w zakresie samoobrony, którego był kierownikiem. W 2009 r. z rąk Shihan Minoru Kanetsuka uzyskał 4 dan.

 

               

 

Od momentu powstania na Sądecczyźnie PZA w 2010 r. Marian Górka wchodził w skład Zarządu pełniąc funkcję Wiceprezesa i Przewodniczącego Rady Instruktorów.

 

                       

 

W ramach PZA zrzeszone są obecnie kluby:

 

  • Klub Aikido Alton Nowy Sącz (treningi prowadzi Shidoin Magdalena Łęczycka 4 dan, Shidoin Jacek Łęczycki 4 dan)
  • Klub Aikido Gorlice (treningi prowadzi Fukushidoin Rafał Wrona 3 dan, Amelia Bajorek 2 dan)
  • Limanowskie Stowarzyszenie Aikido (treningi prowadzi Fukushidoin Tadeusz Kordeczka 3 dan, Katarzyna Cichoń-Barczewska 1 dan, Stanisław Twaróg 1 dan)
  • Starosądecki Klub Aikido (treningi prowadzi Fukushidoin Sebastian Wiktor 3 dan, Justyna Liszkowska 2 kyu)
  • Aikido Mszana Dolna (treningi prowadzi Fukushidoin Tadeusz Kordeczka 3 dan)
  • Klub Aikido Podegrodzie (treningi prowadzi Grzegorz Bodziony 3 dan)
  • Klub Aikido Brzezna (treningi prowadzi Grzegorz Bodziony 3 dan)
  • Klub Aikido Chomranice (treningi prowadzi Grzegorz Bodziony 3 dan)
  • Klub Aikido PWSZ Nowy Sącz (treningi prowadzi Marek Śledziński 2 dan)
  • Klub Aikido Bobowa (treningi prowadzi Adam Mierzwa 1 dan)
  • Klub Aikido Rabka (treningi prowadzi Marek Piekarski 1 dan)

 

40 lat Aikido w Nowym Sączu - jak to się zaczęło…(cz.III)

POLSKIE ZRZESZENIE AIKIDO

Created by PZA

© 2018 Polskie Zrzeszenie Aikido